Та, як виявилося, у своїх спогадах М. Михалевич помиляється стосовно місця та обставин загибелі М. Сціборського і О. Сеника. Зазначимо, що в мемуарній літературі зустрічаються також дані, що трагедія сталася на вулиці Садовій чи в районі залізничного вокзалу. Насправді ж, референти ОУН М. Сціборський і О. Сеник, як свідчить некролог, вміщений в Житомирській газеті «Українське слово» від 11 вересня 1942 року загинули на Гімназичній вулиці (тепер Івана Франка).
Рис. 59. Син Ольжича Олег с дружиною біля могили Сеника
У липні 1994 року могилу М. Сціборського і О. Сеника відвідав син О. Ольжича Олег Кандиба з дружиною Тамарою, який приїхав на батьківщину свого батька у зв’язку з 50-ю річницею його загибелі.
Ось і закінчилась наша подорож-розповідь про історію головної архітектурної пам’ятки Житомира Спасо — Преображенського кафедрального собору. Собор, попри всі катаклізми, вистояв і, як багато років тому, прикрашає місто. Оновлений і реставрований собор повернуто віруючим.
У 1999 році капітальний ремонт фасадів собору майже завершили. І тоді рішенням міськвиконкому наприкінці 1999 року територію навколо собору нарешті було звільнено від засилля рундуків та кіосків, і в рік 2000-річчя Різдва Христового головний храм єпархії — житомирський Спасо — Преображенський кафедральний собор — знову постав перед християнами у всій своїй величі та красі.
Рис. 60. Сучасна служба у Спасо — Преображенському соборі
Під час дослідження архітектурного комплексу Спасо — Преображенського собору авторам пощастило відкрити чимало нових та призабутих сторінок його історії, назвати імена зодчих і художників, творчість яких пов’язана з цим храмом, а також добрим словом згадати найвизначніших священнослужителів, які залишили помітний слід в його історії.
Передмова……………………………….. 5
МІСТО ОДИНАДЦЯТИ СТОЛІТЬ……………… 7
ПЕРЕДІСТОРІЯ СПОРУДЖЕННЯ
СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКОГО СОБОРУ……….. 53
СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ СОБОР
І ЙОГО ЗОДЧІ……………………………….. 58
АРХІТЕКТУРНО-МИСТЕЦЬКІ
ОСОБЛИВОСТІ СОБОРУ……………………… 77
НАСТОЯТЕЛІ
І СВЯЩЕННОСЛУЖИТЕЛІ СОБОРУ……………. 91
СОБОР У ХІХ-ХХ СТОЛІТТЯХ…………………. 112
НЕКРОПОЛЬ
СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКОГО СОБОРУ………… 122
Післямова………………………………… 127
Хронограф……………………………….. 128
Словник термінів………………………….. 132
Список літератури………… ………………. 138